Pulkstenis ar kariljonu

SIA Laika Stils piedāvā pulksteņu ar kariljonu projektēšanu, izgatavošanu pēc individuāliem projektiem un montāžu. Esošajiem pulksteņu objektiem veicam servisa apkalpošanu.
Pulkstenis ar kariljonu, Ventspils
Komplektācija
Zvanu skaits: no 23 līdz 80. Elektroniskā vadības sistēma.Pulksteņu stacija. Zvanu vadības sistēma. Sinhronizācija ar GPS sistēmu. Pulksteņa aprīkojums. Apgaismojuma sistēma.

Kariljonu vēsture un ģeogrāfija

Par kariljonu (Carillon) sauc mūzikas instrumentu no īpaši atlasītiem zvaniem. Beļģijā, Holandē kariljoni ir pazīstami kopš IX gadsimta, no XV – XVI gadsimtā tie izplatījās pa visu Eiropu. Kariljons ir paredzēts mūzikas izpildīšanai, kas balstīta uz tradicionālām melodijām un skaņām. Šodien pats senākais ir XV gadsimta instruments, un tas atrodas St. Rombauts katedrāles zvanu tornī Mechlin pilsētā (Beļģijā). Kariljons ir viens no pašiem neparastākajiem un brīnišķīgākajiem mūzikas instrumentiem, kuru izveidojis cilvēks. Pat valstīs, kurās kariljoni nav retums – to spēle vienmēr ir savdabīgi svētki un pievelk lielu iedzīvotāju un tūristu skaitu.

Klasiskā kariljona atskaņošanas princips

Parasti kariljona zvanu skaits ir no 23 līdz 75. Zvani ir sadalīti pa grupām, atkarībā no skaņas augstuma - Hum Tone, Prime, Tierce, Quint un Nominal. Zvani ir nekustīgi, sitieni tiek veikti ar mēlēm, ar mehānisku vai elektromehānisku pievadu palīdzību. Kariljonu mūzikas skanēšanu nav iespējams aprakstīt ar vārdiem, pie tam viena un tā pati melodija skan dažādi, atkarībā no laikapstākļiem, temperatūras un klausītāja atrašanās vietas. Zinātniskais kariljona unikalitātes skaidrojums ir tāds, ka kombinējot dažādas tonalitātes zvanu sitienus veidojas rezonanses un interferences skaņas efekti. Skaņa it kā sāk plūst. Dabiski, jo vairāk ir zvanu, jo spēcīgāks parādās šis efekts. Neskatoties uz ievērojamajiem izmēriem, pēc būtības kariljons skaitās viens no pašiem smalkākajiem mūzikas instrumentiem.

Kariljona vadība

Zvanu vadība tiek veikta ar dažādiem paņēmieniem: ar rokas vai kājas klaviatūru (kā ērģelēm) vai taustiņiem, kuri ar trosēm caur bloku sistēmu savienoti ar zvanu mēlēm. Ar šādu paņēmienu ir spējīgi spēlēt tikai pieredzējuši, īpaši apmācīti zvaniķi-virtuozi. Pa jokam tos sauc par muzikālajiem kamikadzēm. Elektromehāniskais pievads ievērojami vienkāršo konstrukciju un melodijas izpildīšanu. Šajā gadījumā skanējumu veido speciāli elektromagnētiski āmuri, kas nostiprināti pie katra zvana. Mūsdienīgie kariljoni papildus var būt aprīkoti ar datoriem un speciālām programmām, kas dod iespēju ne tikai noklausīties ierakstītās melodijas, spēlēt no notīm, improvizēt, bet arī saglabāt atmiņā vai ierakstīt veselus koncertus.

Zvanu skaņas

Zvana skaņu ir ļoti grūti atskaņot ar elektronisko akustisko aparatūru tāpēc, ka frekvence atrodas ļoti plašā diapazonā - no infraskaņas līdz ultraskaņai. Pareizi un prasmīgi izliets zvans veido skaņu, kas atstāj uz cilvēku lielu iespaidu un ir spējīgs izraisīt ļoti spēcīgas emocijas. Literatūrā var atrast daudzus stāstus un leģendas par izdziedināšanu no slimībām, pašsajūtas uzlabošanos u.t.t. Šī stāsta autors pats uz sevis ir sajutis zvana skaņas neparasto iedarbību automātiska pievada montāžas laikā Luterāņu baznīcā Ventspilī. Zvana liešana ir ļoti sarežģīta un atbildīga operācija, jo kļūdas var novest pie tīrās skaņas deformācijas. Agrāk zvanus ar defektiem pārkausēja lielgabalos, dodot tiem atbaidošus vārdus. Katram zvanam obligāti bija meistara spiedogs, pilsētas nosaukums un svars – savā ziņā vēsturisks atbilstības sertifikāts. Neskatoties uz to, ka mūsdienīgās liešanas metodes ļauj izvairīties no problēmām zvana dzimšanas brīdī, tikai skaņas pārbaude un zvana sertifikācija dod tiesības uz tā turpmāko dzīvi.

Kariljona konstrukcija

Parasti kariljonu uzstāda atklātā vietā, uz paaugstinājuma. Tā var būt mājas fasāde, tornis vai speciāli uzbūvēta konstrukcija. Kompozīcijas ziņā zvani var būt apvienoti ar skulpturālo vai arhitektonisko tēmu, kalpot par muzikālo pavadījumu torņa vai fasādes pulksteņiem, kā arī pievērst uzmanību kādam vēsturiskam objektam.

Zvanu skaits un izmēri

Mūsdienīgiem kariljoniem atkarībā no mērķa var būt līdz 80 un vairāk zvanu. Ja zvanu skaits ir mazāks par 23, kariljona nosaukumu nepielieto, bet tiek pielietots termins – zvanu grupa. Zvanu izmēri – no 0.3 līdz 1 metram un lielāki.

Projekta cena

Kariljona cena var būt noteikta pamatojoties uz sekojošām sastāvdaļām – zvanu skaita, to materiāla un izmēra, konstrukcijas, vadības tipa, programmatūras un automātikas. Orientējošais cenu līmenis uz pilnu kariljona komplektu atrodas diapazonā no dažiem desmitiem līdz simtiem tūkstošu EUR.
SIA "Laika Stils", Latgales iela 248 D, LV-1063, Rīga, Latvija

tālr.:(371) 29 236 940

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.